0
Your Cart

KNYGA. Produktyvaus darbo paslaptys

Knygos anotacija:

Šiuolaikiniame pasaulyje vakarykščiai metodai tiesiog nebeveikia. Vadovavimo konsultacijų veteranas Deividas Alenas atskleidžia naujoviškus, padedančius dirbti be įtampos metodus, kuriuos jis pristatė dešimtims tūkstančių žmonių visame pasaulyje. Aleno prielaida yra paprasta: mūsų produktyvumas yra tiesiogiai proporcingas mūsų sugebėjimui atsipalaiduoti. Mes galime pasiekti efektyvių rezultatų ir išlaisvinti savo kūrybinį potencialą tik tada, kai mūsų protai yra šviesūs, o mintys aiškios. Nuo pagrindinių principų iki patikrintų gudrybių knyga Produktyvaus darbo paslaptys gali pakeisti jūsų darbą ir gyvenimą, parodydama, kaip pasirinkti tempą ir nenuvarginti savęs.
David Allen. Produktyvaus darbo paslaptys:
menas dirbti be įtampos
Vilnius: Alma littera, 2006. – 360 p.

Visų pirma – apie autorių. D. Allen – produktyvumo konsultantas, laiko valdymo metodikos “Getting Things Done” sukūrėjas. Knygos nugarėlėje rašoma, kad “Deividas Alenas vadinamas vienu įtakingiausių pasaulio mąstytojų produktyvumo srityje ir yra mokęs bei konsultavęs tokias organizacijas, kaip New York Life, Pasaulio bankas (The World Bank), Fordo fondas (The Ford Foundation), L. L. Bean IR JAV karinis jūrų laivynas (U. S. Navy). Jis rengia ir pavienių asmenų bei organizacijų mokymus. Jis – Deivido Aleno kompanijos prezidentas ir turi daugiau nei dvidešimties metų konsultacijų bei vadovų mokymo darbo patirtį. Jo darbai buvo aprašyti Fast Company, Fortune, The Los Angeles Times, The New York Times, The Wall Street Journal ir daugelyje kitų publikacijų. Produktyvaus darbo paslaptys buvo išleista dvylikoje užsienio šalių.”

Apie knygą (ir jos autorių) sužinojau skaitydama kitą knygą (The Organized Mind: Thinking Straight in the Age of Information), ir iškart susidomėjau. Turiu silpnybę įvairiems produktyvumo hack’ams ir bet kam, kas gali padėti turėti daugiau laiko, tad iškart susiradau knygą bibliotekoj ir kibau skaityti.

Pasirodė labai priimtinas bendras požiūris, t.y. kad viską reikia vertinti iš platesnio vaizdo perspektyvos (nuklystant nuo temos – big picture, ar yra koks nors elegantiškesnis šios frazės vertimas lietuvių kalba?), kompleksiškai. Turi žinoti VISKĄ, visus darbus, užduotis, spręstinus klausimus, projektus – ir ne tik dalykine prasme, bet ir asmeniniame gyvenime. Šiaip ar taip, esame tie patys žmonės, tos pačios asmenybės  – tiek darbe, tiek namuose. Nesvarbu, linksminamės, ar sprendžiame pasaulio problemas – smegenis apkrauna VISI neišspręsti klausimai. Tad, jei nesusistyguoju savo asmeninių klausimų ir kažką nuolat atidėlioju, tai net ir labai norėdama, darbe susikaupsiu žymiai sunkiau. Skamba teisingai? Mane šita filosofija papirko!

Taigi, puoliau skaityti, pasirengusi jau tuoj tuoj susidėlioti visus reikalus ir gyvenimą kaip tikra produktyvumo ekspertė. Greitai šitos fantazijos išgaravo, nes teksto daug, o paveikslėlių (ar struktūros) bent jau man pasirodė mažoka. Skamba ganėtinai nerimtai, bet išties geriausiai informaciją suvokiu ir įsisavinu, kai ji bent kiek nors vizualizuota arba strutūruota. Čia gi labai daug teksto, įkalbinėjimo (kodėl reikėtų vadovautis siūloma metodika) ir tokio, sakyčiau, (pa)sąmonės srauto. Vietomis tikrai lengva pamesti mintį. Kuo toliau į pabaigą, tuo lėčiau skaitėsi, BET bendras vaizdas ėmė ir kažkaip susidėliojo. Tik, norint praktikoje pritaikyti siūlytą sistemą ir konkrečius principus, teks bent jau įdėmiau pavartyti knygą dar kartą ir susikonspektuoti.

Tiesa, bendri principai labai priminė Kondo namų tvarkos metodiką. Ją išbandžiau ir galiu patikinti – veikia (nesu labai didelė tvarkos maniakė ir suversti namus ir daiktus man yra 5 sekundžių reikalas), todėl esu įsitikinusi, kad ir pritaikius ir ŠIOS knygos patarimus praktikoje galima pasiekti nemenkų rezultatų. Svarbu nusiteikti gana ilgam procesui (o kaip vis dėlto gaila, kad negali greitai spragtelti pirštais ir tapti produktyvumo genijumi!)

Minusai:

  • jaučiasi, kad knyga rašyta 2001 (labai nerangiai kalbama apie įvairias technologijas, siūlomi pasenę būdai sistemizuoti ir archyvuoti informacijai);
  • šiek tiek apsunkino suvokimą vertimas (ne tai, kad labai būtų prastas, bet autoriaus rašymo stilius, matyt, nepalengvina darbo. Nors, nesu tikra, ar skaitant originalo kalba būtų daug aiškiau);
  • man asmeniškai norėtųsi atskirti motyvacinę dalį ir bendrąją beletristiką nuo konkrečių pasiūlymų (dabar gi jie, rodos, pasimeta bendrame sraute);
  • Na, ir truputį pasirodė vietomis juokingos kai kurios cituojamos mintys (t.y. tų konkrečių minčių ar jų autorių parinkimas konkrečiam kontekstui).

Pliusai:

  • iš mano skaitytų knygų ar šiaip informacijos šia tema, tai viena patraukliausių metodikų. Nes apima viską, ir siūlo sisteminį požiūrį į gyvenimą ir darbą. Šiuo gyvenimo etapu labai reikalinga, nes veikiu keliose labai skirtingose srityse ir kartais darosi sudėtinga suvaldyti viską.  

Balas: 8/10 (Nors minusų atrodo daugiau, nei pliusų, bet įvardintas pliusas yra kur kas svaresnis).

Pasižymėtos mintys (citatos)*:

Patariu jums užsirašyti projektą ar situaciją, apie kuriuos šiuo metu daugiausiai galvojate. <…> Dabar užsirašykite patį pirmą fizinį veiksmą, kurio reikia, kad situacija pasistūmėtų į priekį. Kur dabar eitumėte ir kokių veiksmų imtumėtės, jei gyvenime neturėtumėte daryti nieko kito, tik pabaigti šį darbą.

Bet kuris dalykas ar įvykis, atsidūręs ar vykstantis ne ten ar ne taip, kaip turėtų, yra nebaigtas darbas, atitraukiantis jūsų dėmesį.

Kaip paskirstote savo laiką, kaip panaudojate informaciją ir kaip elgiatės su savo kūnu bei kam skiriate didžiausią dėmesį atsižvelgdami į savo prioritetus – tai yra tikrosios pasirinkimo galimybės, paal kurias turite paskirstyti savo ribotus išteklius. Svarbiausias klausimas yra kaip teisingai pasirinkti, ką tam tikru metu daryti. Svarbu, kaip mes valdome veiklą.

Mokydamas tūkstančius profesionalų pamačiau, kad laiko stoka nėra pagrindinė jų problema (nors jie patys mane, kad būtent taip ir yra); tikroji problema yra aiškumo ir apibrėžtumo trūkumas vykdant projektus bei numatant, kaip toliau elgtis. Išsiaiškinus viską pačioje pradžioje, o ne tuomet, kai problema jau akivaizdi, galima sulaukti veiklos valdymo naudos.

Trys dalykai, kuriuos reikia įtraukti į kalendorių:
Veiksmai, kuriems numatytas konkretus laikas;
Veiksmai, kuriems numatyta konkreti data;
Informacija, susijusi su konkrečia diena.

Įprotis išsiaiškinti tolesnius projektų veiksmus, nesvarbu, kokia būtų situacija, yra neštemptos kontrolės išlaikymo pagrindas.

Kai nusprendžiate, koks bus kitas veiksmas, turite tris galimybes:
atlikti jį (jei veiksmas trunka mažiau nei dvi minutes);
pavesti jį atlikti kam nors kitam (jei jūs nesate tinkamiausias asmuo tam veiksmui atlikti);
atidėti jį ir įtraukti į savo organizavimo sistemą, kad būtų galimybė jį atlikti vėliau.

Savaitinė apžvalga yra tai, ko jums reikia, kad vėl ištuštintumėte savo galvą. Reikia pereiti penkis veiklos valdymo etapus – surinkimą, analizavimą, sisteminimą ir visų svarbių projektų apžvalgą, – kad galėtumėte nuoširdžiai pasakyti: “Dabar žinau absoliučiai viską, ko nedarau, bet galėčiau daryti, jei nuspręsčiau.”

Iš kur atsiranda “blogi” jausmai? Per daug darbų? Ne, visada reikia padaryti per daug. Jei jaustumėtės blogai vien dėl to, kad yra daugiau darbo, nei galite atlikti, niekuomet neatsikratytumėte to jausmo.

* citatos jokiu būdu neatspindi viso kūrinio. Įpratau skaitydama pasižymėti kai kurias patikusias mintis, kad būtų lengviau reflektuoti tai, ką perskaičiau ir prisiminti knygą praėjus kuriam laikui. Na, o apžvalgos prasme – citatos prilygsta knygos pavartymui knygyne ar bibliotekoje. Gal kažkuri užkabins ir sudomins.

Filmukas jūtūbėj apie knygą ir joje siūlomą metodiką (angliškai):

Getting Things Done produktyvumo metodika

Kur knygą galima gauti?

Lietuviškas vertimas knygynuose išpirktas.

Produktyvių dienų,

Sandra

One thought on “KNYGA. Produktyvaus darbo paslaptys

Comments are closed.