0
Your Cart

Pomodoro technika. Ar tikrai visiems ir visada?

Pomodoro technika

Pomodoro technika – itin paprasta (tame, ko gero, ir yra jos genialumo ir populiarumo priežastis). Nereikia jokių specialių kursų ir knygų, kad galėtum techniką išbandyti praktiškai. Jos esmę sudaro keletas nesudėtingų žingsnių (apie juos – truputį toliau tekste).

Tačiau, kad ir kokia paprasta ir greitai pritaikoma Pomodoro technika atrodytų, yra atvejų ir situacijų, kai ji visiškai nepasiteisins. Be to, kiekvieną iš aukščiau įvardintų žingsnių gali atlikti daugiau arba mažiau efektyviai, nuo ko, savaime suprantam, priklausys ir galutinis rezultatas. Šiame įraše apžvelgsiu pačią Pomodoro techniką, jos taikymo praktinius aspektus ir mažas gudrybes, taip pat atvejus, kada jos naudoti neverta ir kokiomis aplinkybėmis ji gali padėti išspausti labai neblogus rezultatus.

Kas ir kodėl sugalvojo Pomodoro?

Kaip jau turbūt nujauti iš technikos pavadinimo skambesio, jos atsiradimo istorija siejasi su itališku pomidoru. Pomodoro techniką sukūrė italas studentas Francesco Cirillo 1987-aisiais metais. Cirillo niekaip negalėjo susikaupti skaitydamas (galimai nuobodų) sociologijos vadovėlį. Įvairios distrakcijos vis radosi ir radosi, o egzamino terminas vis artėjo. Supratęs, kad palikęs įvykius savieigai, egzaminui nepasiruoš (taip gerai, kaip norėtų), jis metė sau iššūkį: ar gali sukaupti dėmesį vos 2 minutėms? O trims? O dešimčiai? Šie eksperimentai su dėmesio valdymu ir tam tikrais laiko intervalais parodė, kad metus sau iššūkį galima sutelktą dėmesį išlaikyti net ir visą valandą. Tačiau tai jau pernelyg vargintų ir platesnėje perspektyvoje (t.y. dienoje) ne itin pasiteisintų.

Po tam tikro skaičiaus eksperimentų, Francesco išsigrynino, kad būtent 25 minučių intervalas su 5 minučių pertraukėlėmis yra optimaliausias pastangų, rezultato ir nuovargio prasme. Iš pradžių naudojęs techniką tik savo asmeninėms reikmėms, pamažu pradėjo dalintis jos privalumais ir mokyti kitus žmones. Šiandien jau veikia Cirillo Consulting organizacija, kurios tikslas – padėti asmenims ir organizacijoms padidinti savo produktyvumą paprastais, greitais ir lengvais metodais.

Ach taip, vos nepamiršau: kodėl būtent Pomodoro? Priežastis labai paprasta (kaip ir kone viskas apie Pomodor metodiką). Laiko intervalams matuoti ir signalizuoti apie pasibaigusį laiką, Francesco Cirillo panaudojo ko gero pirmą po ranka pasitaikiusį daiktą: pomidoro formos virtuvinį laikmatį.

Ar tikrai Pomodoro technika aktuali tau?

Man atrodo akivaizdu, kodėl Pomodoro technika ypatingai aktuali ir šiandien: trikdžių kasdien turime žymiai daugiau, nei gūdžiais 1987 – aisiais. Vadinasi, ir susikaupti yra gerokai sudėtingiau. Todėl Pomodoro aktualumas ne mažėja, o kaip tik – auga. Sakyčiau, netgi eksponentiškai.

Bet yra dar viena šios istorijos (t.y. Pomodoro technikos atsiradimo) pusė, kurią labai norėčiau paliesti. Paprastumas. Labai džiugu, kad garbiam Francesco pavyko savo atrasto metodo neaplipdyti gausybe papildomos medžiagos, būtinų įrankių, didelio pasiruošimo, reikalingo norint pradėti ja naudotis. Yra ko pasimokyti, tiesa? Kai jauti, kad norėtum kažkaip labiau produktyviai pavaryti vienoje ar kitoje užduotyje, tai galbūt atsakymas yra imtis pačių paprasčiausių ir dabar jau prieinamų priemonių ar įrankių (kaip padarė Francesco, pagriebęs pomidoro formos laikmatį nuo virtuvinio stalo) ir veikti – o ne ieškoti įmantriai skambančių ir atrodančių sistemų, įrankių, metodikų. Kurių naudojimas tik prisidėtų prie prokrastinacijos ir taptų dar vienu (nors ir labai patogiu) blaškymosi šaltiniu. Geriau – iš tokių paprastų, mažų, bet efektyvių gudrybių ir metodų susikurti savo ir tau tobulai veikiančią produktyvumo sistemą. Būtent to ir siekiame produktyvumo treniruočių programoje.

Pomodoro technikos privalumai

  • Efektyvesnis laiko planavimas. Pomodoro technika padeda struktūruoti darbą ir efektyviau paskirstyti laiką tarp užduočių. Tai leidžia išvengti per ilgo užsisėdėjimo ties viena užduotimi ir padeda išlaikyti dėmesį ten ir tuo metu, kur jis reikalingiausias.
  • Lengviau valdyti darbui skiriamą laiką. Pomodoro technika suteikia galimybę pilnai prisiimti atsakomybę ir valdyti savo laiką. Taikant Pomodoro techniką, lengviau suvokti ir įvertinti, kokia yra tikra užduočių trukmė ir kaip dažnai įvairios distrakcijos blaško tavo dėmesį ir tuo pačiu mažina produktyvumą. Tai leidžia geriau valdyti savo darbo laiką ir laikytis darbotvarkės.
  • Mažesnis nuovargis ir didesnis fokusas. Pomodoro sesijos ir reguliarios pertraukos padeda išlaikyti tolygesnį energijos lygį per visą darbo dieną. Iš anksto numatyti darbo ir poilsio laiko intervalai padės išvengti „oi, ir vėl pamiršau pavalgyti pietus, nes kaip atsisėdau prie kompo, tai tik vakare atsistojau“. Tai užtikrins mažesnį bendrą nuovargį dienos metu ir jos pabaigoje, taip pat padės išlaikyti aukštą koncentracijos lygį.
  • Didesnis produktyvumas (ir pasiekimai). Dar vienas neakivaizdus, bet labaiiii didelis Pomodoro technikos privalumas. Pomodoro dėka lengviau susikaupsi ne tik tau mielose ar maloniose užduotyse – svarbūs darbai ir užduotys, kurių galbūt nemėgsti ar baiminiesi, taip pat pasidarys lengviau. Mažiau progų atidėlioti, blaškytis ir tiesiog spoksoti į tuščią lapą (ar langą). Pomodoro labai palengvina dar vieną gerai žinomą produktyvumo metodą: tiesiog imi ir darai! Kai žinai, kad laikas tiksi (ir kad jo nėra labai daug), nebelieka laiko svajoti ir prokrastinuoti.

Kaip taikyti Pomodoro techniką?

  1. Pasirink užduotį, su kuria dirbsi. Prieš pradedant darbą, svarbu aiškiai apibrėžti, ką nori pasiekti. Užsibrėžki konkrečius uždavinius ir tikslus, kurie bus tavo fokusas per Pomodoro sesijas. Vadinasi, užduotys turi būti aiškiai apibrėžtos ir baigtinės;
  2. Nustatyk Pomodoro (taimerį arba laikmatį) 25 minutėms;
  3. Dirbk su užduotimi tol, kol nuskambės laikmačio signalas. Svarbu: dirbti ir dėmesį skirti tik tai užduočiai. Net jei labai nesinori, nesidaro, trūksta minčių ar aplink skraido širšių būrys. Na ok, širšių antplūdis – pakankamai gera priežastis nutraukti Pomodoro intervalą. Bet viliuosi, kad tavęs ši priežastis visgi neištiks. Pasibaigus Pomodoro laikui, darbą nutrauk ir užsidėk varnelę (planuoklyje, ant užduoties ar pan.);
  4. Pasidaryk trumpą, iki 5 minučių trukmės, pertraukėlę. Per ją pasivaikščiok, ištempk raumenis ar atlik kokį greitą pratimą. Jei dalyvavai produktyvumo treniruočių programoje – čia tau labai pasitarnaus pratimo „Mikro pramogos“ rezultatai;
  5. Kas keturis pomidorus (Pomodoro intervalus) pailsėk ilgiau, t.y. skirk 15 – 30 minučių poilsiui. Ši pertrauka suteiks progą atstatyti energiją, pasidžiaugti atlikta užduotimi ir pasirengti naujam keturių pomidorų intervalui.

Mažos gudrybės geresniems rezultatams

Jei nori iš Pomodoro technikos gauti dar daugiau naudos, pasinaudok šiais patarimais:

1. Nustatyk būtent tau tinkamus Pomodoro laiko intervalus: kiekvienam žmogui gali geriau veikti skirtingi laiko intervalai. Išbandyk keletą variantų, kol rasi tinkamiausią ir efektyviausią tau, tavo tikslams ir dienotvarkei. Svarbu: vis dėlto vienam Pomodoro intervalui rekomenduoju skirti ne mažiau nei 25 ir ne daugiau, nei 52 minutes. https://www.themuse.com/advice/the-rule-of-52-and-17-its-random-but-it-ups-your-productivity/

2. Efektyviai išnaudok pertraukas: pertraukos šioje technikoje yra be galo svarbios. Tik tinkamai pailsėjus, sekanti Pomodoro sesija bus efektyvi.

3. Pasinaudok tam skirtais įrankiais: yra daugybė mobiliųjų ar darbalaukio (desktop) programėlių, kurios sukurtos būtent Pomodoro principų taikymui ir laiko planavimui. Jei jauti, kad paprasto virtuvinio (ar mobilaus) laikmačio tau neužteks dėmesiui sutelkti, išbandyk truputį mandresnius įrankius. Kad įrankių paieška netaptų puikia priežastimi atidėlioti, žemiau pateikiu keletą patogių programėlių.

Kaip optimaliai išnaudoti pertraukėles?

– pasitrauk iš darbo vietos ir pajudėk: pertraukėlės metu svarbu ne tik mentaliai, bet ir fiziškai atsitraukti nuo darbo. Jei sėdi – pakilk nuo kėdės, pasivaikščiok arba padaryk keletą lengvų pratimų, kad pakeistum savo kūno padėtį ir paskatintum kraujotaką.

atplaiduok galvą: gali atlikti keletą giluminio kvėpavimo pratimų arba trumpą meditaciją. Tai padės nuraminti mintis ir atgaivinti mintis, kad į darbą vėl kibtum su švariu ir aiškiu protu.

įkvėpk šviežio oro: jei turi galimybę, per pertraukas išeik į lauką ir tiesiogine to žodžio prasme pravėdink smegenis ir kūną. Tai padės atsižviežinti ir padidins tavo energijos lygį.

Svarbu: prisimink, kad pertraukos yra skirtos būtent poilsiui ir atsistatymui. Net jei ir labai užsikūrei dirbti per Pomodoro intervalą, vistiek pabandyk neleisti savo protui grįžti prie darbo per pertraukėles, neskrolink soc. medijose ir nepradink el. pašto dykrose. Tai gali sumenkinti pertraukų naudą ir mažinti tavo gebėjimą sutelkti dėmesį kituose Pomodoro intervaluose. Žodžiu, pertraukėlių metu pratempk raumenis, pajudink kaulus atliekant paprastus, trumpus fizinius pratimus. Išbandyk kvėpavimo pratimus ar tiesiog trumpą meditaciją. Pavartyk gražų (įdomų) meno albumą ar kitą stalo knygą. Paskambink draugui.

Patogūs įrankiai Pomodoro technikai taikyti

Tavo patogumui žemiau – dvi desktopinės (kompiuterinės) programėlės Pomodoro intervalų ir pertraukėlių sekimui ir stebėjimui (pagal skonį – itin paprasta, tik su būtiniausiomis funkcijomis, ir žymiai funkcionalesnė, bet ir sudėtingesnė), po vieną programėlę tavo telefonui (Android arba iOS) ir dar viena, kuri paskatins mažiau blaškytis ir be reikalo nelandžioti į telefoną:

TomatoTimer

TomatoTimer yra paprasta ir nemokama internetinė Pomodoro technikos programa. Jos esmė –  lengvai naudojamas laikmatis su skaitikliu, rodoma kiekvienos Pomodoro sesijos ir pertraukos trukmė. Taip pat galima keisti laiko intervalus.

Trūkumai: TomatoTimer yra labai paprasta programėlė, taigi, neturi gausybės papildomų funkcijų, kurias siūlo kiti įrankiai. Be to, gali būti naudojama tik prisijungus prie interneto.

Focus Keeper (iOS)

Focus Keeper yra paprasta ir funkcionali programėlė, paremta Pomodoro technika. Skirta iOS įrenginiams. Naudojantis programėle, galima ne tik personalizuoti nustatymus (nustatyti tam tikrus darbo ir poilsio intervalus, signalą, priminimus), bet taip pat ir sekti statistiką.

Focus (Android)

Focus yra puiki Focus Keeper alternatyva, skirta Android įrenginiams.

Toggl Track

Toggl Track yra daugiafunkcinė laiko valdymo programa, kuri taip pat pasitarnaus ir Pomodoro technikos praktikavimui. Ji leidžia sekti laiką, skirtą kiekvienai užduočiai, renka išsamią statistiką apie darbo efektyvumą. Yra ir mobilioji, ir darbalaukio versija.

Trūkumai: Toggl Track gali pasirodyti pernelyg sudėtinga, jei naudosi ją tik Pomodoro technikai.

Forest (iOS ir Android)

Forest yra programėlė, skirta padėti išlaikyti koncentraciją ir lengviau atsispirti nuolatiniam telefono naudojimui (a.k.a. skrolinimui arba chatinimui). Veikiant programėlei, tu pasodini virtualų medį, kuris auga nustatytą laiką. Jei procesą pertrauksi ir išeisi iš programėlės, medis žus. Taip sužaidybintu būdu skatinama išlaikyti dėmesį ir negriebti telefono kaskart, kilus impulsui (susikurti sau distrakciją nuo vengiamos užduoties).

Kada Pomodoro technika tinka labiausiai?

Užduotys su aiškiais tikslais. Kai turi aiškias užduotis, kurias galima suskaidyti į smulkesnes dalis arba kurioms galima priskirti konkrečius laiko limitus, Pomodoro technika yra veiksminga. Ji padeda struktūruoti procesą ir padidinti efektyvumą.

Mokymasis ir studijos. Pomodoro technika gali padėti išlaikyti koncentraciją ir sistemingai mokytis. Ją galima naudoti mokantis savarankiškai arba ruošiantis egzaminams. Padės susitelkti ir geriau įsisavinti informaciją.

Kai sunku pradėti arba jauti, kad atidėlioji. Atidėliojimui priežasčių gali būti daug (pradedant, bet neapsiribojant, rezultato baime, nerimu dėl įgūdžių ar kompetencijų trūkumo, užduoties apimtimi ir pan.). Kad ir kokia priežastis tave stumia į atidėliojimo pelkę, konkrečiai paskirtas ir labai aiškiai apribotas laikas gali padėti išjudinti užsistovėjusius vandenis ir užkurti kūrybinius procesus.

Nemėgstamos užduotys. Žinant, kad laukia nedideli (ir todėl pakankamai pakenčiami) laiko intervalai, atliekant darbus, kurių nemėgsti, jų imtis kur kas lengviau.

Kokiomis aplinkybėmis Pomodoro technika labiau trukdo, nei padeda?

Dirbant su žmonėmis. Pavyzdžiui, konsultuojant, dalyvaujant susitikimuose ir pan. – visur, kur nėra galimybės susitarti dėl technikos taikymo. Taip pat įvariuose idėjų generavimo, brainstormingo susitikimuose. Nors apribotas laikas gali paskatinti sprendimų generavimą, bet pilna Pomodoro technikos struktūra (t.y. 4 Pomodoro darbo intervalai su 5 minučių pertraukomis) gali pernelyg apriboti. Norint taikyti šią techniką susitikimams ar komandiniam darbui, reikėtų specialiai apgalvoti ir pritaikyti darbotvarkę, naudojamus metodus ir siektinus rezultatus.

Kūrybinėse užduotyse. Taip pat visur, kur reikalinga pasiekti Flow būseną. Yra tyrimų, kurie teigia, kad Flow būseną pasiekti gali užtrukti ir 23 minutes. Tad įsivaizduok: jau pagavai polėkį ir tempą ir… laikas baigti darbinę sesiją. Tokiais atvejais verčiau iškart nusistatyti ilgesnius gilaus darbo intervalus (3 – 4 valandų trukmės). Tačiau kūrybinius blokus pramušti Pomodoro technika netgi labai tinkama.

Štai ir viskas! Svarbu suprasti, kad Pomodoro technika – tik vienas iš galimų produktyvumo įrankių. Svarbu ne tik tinkamai ją taikyti, bet ir atsižvelgti, kokiame kontekste jos naudojimas pasiteisins, o kokiame – ne itin. Vienas užduotis atliekant, produktyvumas reikalauja susitelkimo ir greičio. Kitų rezultatas džiugins tuo atveju, jei duosi sau laiko panirti į tėkmę (Flow būseną) ir leisi kurti ar dirbti laisvai.

Skanių ir skalsių pomidorų,

Sandra